EEG Biofeedback – Terapia

Zasada działania EEG Biofeedback
Zasada działania EEG Biofeedback

EEG Biofeedback – czym jest?

EEG Biofeedback, czyli neurofeedback to biologiczne sprzężenie zwrotne. Polega na monitorowani przez wyspecjalizowane urządzenie odpowiedzi fizjologicznych organizmu.

Mówiąc prościej. Pacjent zostaje podłączony poprzez wyspecjalizowane urządzenie do komputera, dzięki czemu jesteśmy w stanie rejestrować w jaki sposób reaguje jego mózg. Na ekranie komputera, wyświetlane jest zadanie w postaci gry lub filmu, które za pomocą fal mózgowych pacjent jest w stanie kontrolować. Trener terapeuta neurofeedback dostosowuje na podstawie odczytów, parametry gry w taki sposób, aby pracować nad konkretnymi zagadnieniami.

Dla kogo jest przeznaczony?

Trening Neurofeedback rekomenduje się zarówno osobom zdrowym, które pragną podnieść sprawność umysłu, jak i tym, którzy chcą złagodzić objawy różnych zaburzeń, takich jak ADHD, Zespół Aspergera, zaburzenia lękowe i depresja. Sportowcy, kadra zarządzająca, uczniowie i studenci również coraz częściej korzystają z tej metody. Pomaga im ona w nauce samoregulacji – umiejętności kontrolowania swojego stanu psychicznego, co jest niezwykle ważne w różnych sytuacjach, od relaksu po koncentrację, aż po ograniczenie negatywnych myśli i poprawę pamięci.

Czy neurofeedback jest bezpieczny?

Jest całkowicie bezpieczny. Nie jest to metoda w żadnym stopniu inwazyjna. Podłączenie pacjenta polega na założeniu na głowę specjalnego czepka z podpiętymi elektrodami, których zadaniem jest jedynie sczytywanie informacji. Nie ingerują one w żadnym stopniu w pracę mózgu. Cała informacja zwrotna jaką dostaje pacjent jest w postaci obrazu i dźwięku.

Czemu służy bioffedback?

Biofeedback pozwala nauczyć się przejęcia kontroli, nad procesami zachodzącymi w organizmie, na które w normalnych warunkach nie mamy wpływu. Dzięki temu, terapia ta znajduje zastosowanie w leczeniu i zapobieganiu takim schorzeniom jak:

Biofeedback w sporcie

Terapia bioffedback znalazła także swoje zastosowanie w treningu sportowców. Stało się tak, gdyż pozwala ona wytrenować reakcję mózgu na stres, oraz poprawić koncentrację w ekstremalnych warunkach.

Jak wygląda trening biofeedback?

Na głowę pacjenta, zakładany jest specjalny czepek, wyposażony w elektrody pozwalające na odczyt informacji zwrotnej , która przekazywana jest do komputera. Terapeuta wyświetla trenującemu na ekranie komputera zadanie (gra, film), które pacjent rozwiązuje za pomocą wytworzonych odpowiednich fal mózgowych. Ćwiczący otrzymuje natychmiastową reakcję zwrotną na ekranie. Zadaniem trenera jest monitorowanie zapisu fal mózgowych i dostosowywanie poziomu trudności zadań do pacjenta.

Jak długo trwa terapia neurofeedback?

Każda sesja trwa około 50 minut, wliczając w to czas przygotowania do treningu. Aktywny trening składa się z serii rund trwających 2-3 minuty, a jego całkowity czas wynosi od 30 do około 40 minut. Długość sesji może zależeć od aktualnego stanu pacjenta oraz jego samopoczucia.

Ilość sesji treningu neurofeedback może różnić się w zależności od celu terapii, zaangażowania pacjenta, złożoności problemu lub specyfiki zaburzenia. Poprawa może być zauważalna już po 10-15 sesjach, takie jak wzrost koncentracji czy umiejętność osiągnięcia stanu relaksu. Aby zakotwiczyć te korzystne wzorce, zaleca się odbycie przynajmniej 30 sesji. W przypadku bardziej złożonych schorzeń, takich jak ADD/ADHD czy trudności w uczeniu się, może być konieczne nawet 50-60 sesji. Warto podkreślić, że cierpliwość jest kluczowa w tym procesie. Treningi powinny odbywać się co najmniej dwa razy w tygodniu.

Ile kosztuje trening EEG bioffedback?

Pojedyncza sesja (45min) – 90zł

Pakiet 15 sesji – 1275zł (oszczędzasz 75zł)

Pakiet 30 sesji – 2400zł (oszczędzasz 300zł)

Pakiet 60 sesji – 4800zł (oszczędzasz 600zł)

umów się na konsultację: 881 180 570

Gdzie nas znaleźć?